Dacă unui bărbat pur și simplu nu-i pasă de tine, se va comporta în aceste moduri

Nu vrei să crezi că poate fi real. Că omul în care ai cea mai mare încredere poartă măști, este un egoist și un indiferent. Nu vrei să accepți acest scenariu al relației voastre, însă realitatea nu poate fi ignorată, camuflată cu alte emoții.

Emoțiile se vor risipi în aer, rămânând crudul adevăr: de prea multe ori ai suferit, de prea multe ori ai trăit durerea detașării de partener, atunci când el pur și simplu te privește rece, când nu-i pasă. Gesturile și cuvintele lui sunt cel mai bun indiciu că nu are rost.

Te critică și de judecă de fiecare dată. În loc să fie empatic cu tine, în loc să te susțină și să te încurajeze, în loc să vină alături de tine cu deschidere și să îți îmbrățișeze frica, tăcerea, tristețea, el își permite să te critice în mod constant.

Este felul în care anulează propriile neajunsuri, eșecuri, modul în care se declară superior ție, chiar dacă realitatea spune altceva. Se revoltă de fiecare dată când reușești, găsind tot felul de argumente inventate, doar să rămână unicul tău.

Este foarte egoist. Dacă nu-i pasă de tine, își va permite să fie egoist, să pună propriile dorințe în fața planurilor comune, să vină și să plece atunci când vrea, să manipuleze cu timpul tău, cu viața ta. Ești doar un personaj temporar în viața lui.

Ești femeia care îl iubește și de care încearcă să se folosească la maxim. Devine egoist atunci când ceri implicare din partea lui, când ceri o reacție, când vrei atitudine. Devine egoist când nu poate face față provocărilor.

Îi pasă doar de lumea lui și atât

Iată de ce nu consideră că este greșit să te mintă. Dezvoltă o minciună toxică, zilnică, manifestată în atât de multe feluri. Îți vorbește ca un laș, crezând că îl vei crede și de data aceasta, îi vei accepta argumentele.

Te minte când îți face atât de multe promisiuni, fără a acționa. Te minte când îți jură fidelitate și alege să trădeze. Te minte când îți vorbește că este ocupat, doar ca să se îndepărteze de tine. Adevărul însă este altul: nu-i pasă!

Își permite să te acuze pentru toate relele, să se victimizeze și să transforme o ceartă banală în motiv de tăcere. Își permite să ofere firimituri de emoție, doar să te țină legată de o poveste toxică, acolo unde el este regele.

Își permite să te compare cu alte femei, să admire alte femei, în timp ce îți critică comportamentul sau aspectul exterior. Îți permite toate aceste lucruri, din moment ce știe că ar putea pleca în orice moment, fără să-i pară rău.

Îți vorbește doar atât cât consideră necesar. Tace, atunci când îl întrebi detalii importante, când vrei să afli răspunsuri. Îmbrățișează un comportament defensiv, atunci când îl provoci să facă mai mult, să demonstreze.

Pentru el emoțiile tale nu sunt importante. Pentru el dorințele tale nu contează. Pentru acest bărbat așteptările tale nu au valoare. Nu-i pasă, pur și simplu nu-i pasă. Dacă i-ar păsa cât de puțin, ar fi aproape de tine, de inima ta, de lumea ta.

© De Vorbă cu Tine