Poate că nu va regreta din primul moment. Atunci va alege să trăiască libertatea, va fi convins că-l așteaptă atât de multe aventuri și experiențe magice, se va detașa fără a ține cont de emoțiile tale și nu-i va părea rău că ți-a ignorat mesajele.
Doar că timpul îi va demonstra altceva. Lecțiile care au urmat au fost prea dureroase, experiențele pe care le-a trăit i-au confirmat cât de greșită era atitudinea lui, alegerile pe care le-a făcut l-au adus într-un moment de singurătate și regret.
Regretul devine noua realitate, modul în care își dă seama că totul putea fi atât de diferit. Cu fiecare clipă descoperă o altă latură a poveștii, când tu pur și simplu iubeai din toată inima, când îl acceptai așa cum este, când îi doreai binele.
Îi pare rău că a lăsat egoismul și orgoliul să înlocuiască acea atitudine demnă, acel comportament matur emoțional. Acum înțelege cât de superficial trăia totul, cât de indiferent era față de tine, cât de diferit putea acționa.
Îți recunoaște valoarea, chiar dacă știe că totul poate fi prea târziu. Și-a dat seama că ai fost sinceră în orice moment, ai vrut să construiești alături de el, ai lăsat în urmă orice intenție nepotrivită și pur și simplu ai trăit omul.
El nu a fost în stare să îmbrățișeze povestea ta, nu a vrut să te cunoască cu adevărat, nu a avut curajul să privească dincolo de aparențe. Regretă că lucrurile au evoluat în acest fel, că ți-a desconsiderat sentimentele profunde.
Se simte atât de prost că a pierdut totul
Acum suferă, acum știe cât de important este să ai alături o persoană dragă, un om de încredere, o femeie alături de care să se simtă fericit, împlinit, dorit, apreciat. Toate aceste stări le-a trăit doar alături de tine.
Tu l-ai înțeles cu adevărat, i-ai fost aproape în momente complicate, l-ai susținut chiar și când nu credea în propria persoană. L-ai motivat să aibă curaj, să nu renunțe atât de ușor, să accepte provocarea și fiecare experiență.
Nu ai căutat să-l schimbi, să-i transformi lumea, nu ai venit alături cu pretenții și așteptări exagerate, nu ai interpretat realitatea lui și a voastră. Pur și simplu ai fost aproape de inima lui, aproape de sufletul lui, sinceră și grijulie.
El regretă că nu mai este alături de tine, nu îți poate demonstra cât de rău îi pare, nu te poate convinge că s-a schimbat. Poate ești deja cu altcineva, poate îți trăiești fericirea îmbrățișată de alt om, poate pur și simplu nu mai lași loc pentru el.
A greșit atât de mult, îndepărtând ceea ce era atât de apropiat sufletului său. A fost atât de indiferent, ignorând cuvintele tale și cosinderând că este mai important și mai special. Acum știe că totul devine banal și sec fără tine.
Ești atât de importantă pentru el. Chiar dacă nu mai are șanse să vină aproape, alege să te păstreze în inima lui, să fie recunoscător pentru iubirea ta, să recunoască valoarea ta, pentru totdeauna.
© De Vorbă cu Tine



