Atunci când sentimentele tale sincere nu au valoare pentru el, când dorința de a construi împreună este ignorată, când eforturile tale de a îmbunătăți lucrurile sunt tratate cu dispreț, realitatea devine crudă și tristă, însă nu o poți ignora.
Sunt comportamente care nu au nimic în comun cu afecțiunea și grija, sunt gesturi care trădează intenții egoiste, sunt cuvinte care aduc multă frică și durere în sufletul tău. Atunci înțelegi că el este cu tine doar pentru acest moment, nimic mai mult.
El vine și pleacă când are chef, folosește de explicații false și inutile, vine cu scuze ieftine sau dă vina pe tine pentru această situație. Nu și-a asumat niciodată nimic, nu are de ce să facă acest lucru din moment ce nu-l interesează viitorul vostru.
Trăiește acest moment fără multe responsabilități, fără a da dovadă de maturitate emoțională. Nu există acel echilibru emoțional, acea stare de bine și de relaxare, acele discuții profunde despre lucruri importante, acele îmbrățișări sincere.
Este foarte secretos, refuză să-și deschidă sufletul în fața ta sau cel puțin să ofere anumite explicații, să-ți povestească unele lucruri despre trecutul său. De fiecare dată are o reacție defensivă, îți reproșează că ceri prea mult.
Însă această mască dezvăluie adevăratele lui intenții. Niciodată nu a căutat să treacă dincolo de superficial, să ofere răspunsuri potrivite, să vrea să te cunoască cu adevărat, sau să descopere ce se ascunde în sufletul tău.
Trăiești iluzia unei relații frumoase
Dincolo de aceste aparențe există o indiferență totată față de lumea ta, față de stările tale. Nu-l interesează cum te simți, nu vine aproape într-un fel empatic atunci când ai nevoie de el, nu te susține în momente complicate, nu este prezent.
În schimb, te forțează să accepți realitatea așa cum este ea, te provoacă să ignori semnale de alarmă și să-i înțelegi stările. Doar că adevărul este altul, el nu vrea să se complice cu o relație serioasă, din moment ce știe că te va părăsi.
În locul stabilității și al încrederii, aduce multă frică între voi, acea incertitudine obositoare, acea neliniște permanentă. Te întrebi ce va fi mâine, ce reacții va avea, ce îți va răspunde atunci când îl vei provoca să fie sincer. Știi că nu va fi vorba despre empatie.
Este distant cu tine, chiar și atunci când îi ceri ajutorul, când e nevoie de grija și asumarea lui. Nu ești pentru el o prioritate, înțelegi acest lucru atunci când găsește alte lucruri mai importante, când folosește scuze ieftine.
Nu îți spune că te iubește, nu îți cere să ai încredere în el, nu îți vorbește despre planuri comune de viitor. Există acest prezent toxic, această atitudine indiferentă, aceste reacții defensive, această instabilitate constantă.
Nu permite nimănui să te considere o rezervă, refuză să trăiești iluzia unei relații bune, atunci când lângă tine găsești un partener egoist și indiferent.
© De Vorbă cu Tine





