Semne că un bărbat nu mai simte nimic pentru femeia de alături și puțin îi pasă de ea

Atunci când orice sentiment profund dispare, când apropierea emoțională a omului drag se transformă în indiferență, când nu mai este loc pentru o comunicare sinceră și pentru motive de recunoștință, încrederea și afecțiunea se pierd.

El nu mai simte la fel. Acea atitudine grijulie și empatică nu mai este valabilă, nu mai găsește resurse să se conecteze emoțională, să își facă griji, să se intereseze de lumea femeii de alături, să îi pese. Ea nu mai este o prioritate pentru el.

Se detașează în orice moment, fără să se simtă prost că ea suferă, cere implicare, cere răspunsuri. Se gândește mai mult la propria stare de bine, la propria libertate, își permite să lase loc pentru tentații și aventură, pentru emoții străine.

Ea a devenit o străină pentru el, o privește și nu mai găsește motive de admirație, nu mai vrea să construiască alături de ea, fiecare gest și cuvânt reflectă un sentiment gol. Odată cu iubirea a plecat și grija, și responsabilitatea, și dorința de a fi aproape.

Nu mai vrea să fie acel bărbat bun și asumat, să aducă siguranță în relație, să se implice în momente complicate, să susțină atunci când este nevoie. Nu mai vrea să împartă cu ea această lume. Există alți oameni mai importanți, alte experiențe.

Îi vorbește într-un mod banal și indiferent sau pur și simplu tace. În sufletul său nu mai este loc pentru acea liniște comune, pentru povestea lor, pentru un viitor. Nu-i pasă că ea insistă, imploră o reacție, luptă pentru ambii.

Acel bărbat grijuliu și afectuos nu mai există

Starea de bine a femeii de alături nu mai contează, așa cum nu contează ce se va întâmpla mâine, cât de multă durere aduc gesturile lui, cât de important ar fi să vină cu o reacție, să demonstreze că are rost, să anuleze iluzia.

Dimpotrivă, iluzia este tot ce a rămas între ei. A rămas acea stare de neliniște și acel necunoscut, capabil doar să amâne un deznodământ trist. În locul cuvintelor frumoase există doar reproșuri, jigniri și acuzații.

El își permite lucruri care în trecut erau imposibile. Poate să dea vina fără motiv, poate să aibă un comportament defensiv, poate să umilească într-un mod intenționat, doar pentru a pune o barieră între lumile lor.

Îl deranjează orice la ea. Felul în care vorbește, deciziile pe care le ia, până și faptul că se implică prea mult, nu cedează, nu vrea să plece prima. Este frustrat de această situație, în sinea lui știe că nu se întâmplă nimic sănătos între ei.

A rămas tăcerea și indiferența, minciuna și trădarea. Ea vrea să știe mai multe, se interesează de lumea lui, dar primește numai răspunsuri vagi. El nu mai are intenția să povestească, să împartă din bucuriile și tristețile lui.

Puțin îi pasă. Totul a devenit un joc ieftin și urât, relația este o reflecție a detașării emoționale. Respectul și iubirea nu mai există, nici încrederea sau asumarea. Nu mai există loc pentru apropiere sinceră, pentru un viitor comun.

© De Vorbă cu Tine