Semne că omul de lângă tine doar se preface că te iubește

semne-ca-nu-te-iubeste

Se întâmplă să crezi atât de mult în această relație, în omul de alături și la un moment dat să înțelegi că totul este în zadar. Relația este o iluzie, omul de alături este de fapt un indiferent, iar iubirea acestuia este o minciună care a rezistat în timp.

Sau poate că nu înțelegi acest lucru de la început. Totuși, adevărul nu poate fi ascuns în mod permanent. Comportamentul omului de alături, gesturile sale, cuvintele pe care ți le spune: toate îți vor da de înțeles că ceea ce simte pentru tine nu este iubire.

El este cu tine doar când are nevoie de prezența ta, vorbește cu tine doar când are nevoie de această discuție, îți spune cuvinte dragi doar când există un interes. Totul se rotește în jurul său, fără a avea posibilitatea să dezvolți un echilibru.

Îți spune că îi pasă, dar mereu găsește alte priorități, alți oameni cu care să se vadă, alte lucruri pe care să le facă, alte probleme pe care să le rezolve. Dacă ar exista iubire în inima lui, dacă și-ar dori cu adevărat să fie cu tine, ar face totul diferit.

Nu te-ar mai minți în mod constant, nu s-ar folosi de sentimentele tale sincere, nu te-ar căuta doar când are el chef. Nu poți pretinde că iubești și în același timp să fii atât de egoist, să pui propriile așteptări și dorințe peste orice altceva.

Aparențele pot fi uneori înșelătoare. Crezi în acest om, dar de fiecare dată îți demonstrează că nu este de încredere. Vrei să construiți împreună, dar mereu te trezești singură în fața provocărilor. În tot acest timp, are o groază de pretenții.

Te critică și de judecă fără motiv

Poate că aceasta este formula prin care camuflează intențiile sale adevărate. Poate că, manipulând cu sentimentele tale, se asigură că va păstra fidelitatea și atașamentul tău emoțional. Știe cât de mult îl iubești, știe că îți este imposibil să pleci.

Omul de alături poartă măști, prea multe măști. Îți dai seama de acest lucru atunci când îl rogi să te ajute și mereu inventează scuze, doar să se îndepărteze de tine. Înțelegi asta când îl provoci să spună adevărul și se încurcă în declarații.

Tu nu ești parte din povestea vieții lui, așa cum este normal să fie într-o relație sănătoasă. Nu ești parte din planurile lui, din cercul lui de prieteni, nu îți vorbește sincer despre trecut, despre lucruri care contează cu adevărat.

Este atât de secretos, ascunde atât de multe lucruri de tine. Un om iubitor nu și-ar permite să te facă să suferi, să aducă îndoială în lumea ta, să te forțeze să devii umbra femeii fericite de cândva. Cuvintele goale și promisiunile nu sunt decât iluzii.

Atunci când îl chemi alături și el refuză, atunci când ceri implicare și el refuză, atunci când cauți compromis și el îl refuză, nu e vorba despre iubire. E vorba despre jocul ieftin al unei persoane, care a înțeles că se poate folosi de slăbiciunile cuiva.

Pentru el nu ești importantă tu, pentru el nu contează visurile și dorințele tale. Mai importante sunt propriile dorințe, propriile scopuri. Doar se folosește de iubirea ta, mințindu-te că simte la fel, că are aceleași intenții. Realitatea însă este cu totul alta.

© De Vorbă cu Tine