Iubești și îți pasă, vrei să construiești o lume a voastră, vrei să știi că totul are rost, dar sentimentul profund din inima ta nu este suficient. Uneori omul de alături ia o decizie atât de dureroasă, imposibil de înțeles, de acceptat.
Indiferența lui nu este întâmplătoare, toate gesturile egoiste vor să-ți comunice un mesaj important, chiar dacă refuzi să crezi adevărul. Simți detașarea lui emoțională, simți tăcerea și privirile lui reci, simți că nimic nu mai este la fel.
El pur și simplu nu se mai regăsește alături de tine, nu te mai consideră o prioritate, nu mai are grijă de lumea voastră, nu mai vrea să se implice, să fie empatic și corect, nu mai răspunde sincer la întrebări importante, nu-ți mai este aproape.
Refuză să-și mai asume pe deplin rolul de partener, să fie alături în momente complicate, să te susțină atunci când ai nevoie, să comunice cu tine și să evite acele situații dificile, care aduc îndoială și frică în sufletul tău.
Nu-l mai interesează ce faci, cum a fost ziua ta, dacă ești bine, dacă lucrurile funcționează corect în relație, dacă atitudinea lui este potrivită. Dimpotrivă, face tot posibilul să te convingă că nu este omul potrivit pentru tine.
Acele experiențe comune, acel timp petrecut împreună, acele cuvinte spuse cu drag, acele îmbrățișări firești nu mai sunt între voi. Au dispărut momentele de afecțiune și recunoștință, a fost anulată încrederea și conexiunea emoțională.
Te minte de fiecare dată
În sinea lui nu mai este parte din această poveste, deci își permite să se prefacă în mod constant, să ascundă de tine lucruri importante, să poarte măști, să interpreteze realitatea. Acel „împreună” s-a transformat într-o iluzie.
El nu te mai respectă și nu mai apreciază eforturile pe care le faci, felul sincer și empatic în care vii aproape. Toate detaliile care contau, calitățile tale, gesturile care îl provocau să iubească și să admire au rămas în trecut.
Acum există numai reproșuri, cuvinte urâte, scuze ieftine, replici scurte sau tăcere. El pasează pe umerii tăi toată responsabilitatea, el își permite să te acuze și să evadeze din relația în cele mai nepotrivite momente, el este un străin.
Despărțirea este singura soluție pentru el, deci planurile comune de viitor nu își au rostul. El nu te implică în viața lui, așa cum o făcea de fiecare dată. Nu caută să aibă grijă de tine, să anuleze îndoielile și să aducă siguranță între voi.
Totul a devenit atât de fals. Continui să trăiești iluzia, îți spui că este doar un moment mai greu, încerci să găsești atât de multe scuze și descoperi argumente incredibile. Dar în acea clipă de sinceritate știi adevărul, știi că nu-i mai pasă.
Dacă simți că ceva nu este în regulă, nu ascunde realitatea, stai de vorbă cu el, caută să descoperi adevăratele motive ale unui comportament egoist și toxic.
© De Vorbă cu Tine





