Atunci când trăiești omul și relația, când îmbrățișezi povestea celui de alături și ești recunoscătoare pentru tot, când îți oferă atât de multe motive să răspunzi cu afecțiune și grijă, nu îți mai este frică, nu te mai întrebi dacă are rost.
Felul său de a fi, atitudinea din fiecare zi, gesturile și încrederea vor anula orice urmă de îndoială, te vor provoca să construiești, să fii aproape. Nu îndepărta acest bărbat, nu încerca să te folosești de el, nu-i răni sufletul.
El își asumă pe deplin relația. Nu este doar un moft de moment, sau intenția de a te cuceri în mod superficial. Este un bărbat matur emoțional, conștient de valoarea unei relații, capabil să treacă dincolo de pretenții și așteptări egoiste.
Știi că nu te va trăda niciodată, știi că nu se va juca cu emoțiile tale. El își asumă deciziile și cuvintele spuse, intențiile și răspunsurile, are grijă de sufletul tău și face tot posibilul să păstreze armonia și liniștea în relație.
Pentru el ești o prioritate. Înțelegi că în momente complicate va fi aproape, atunci când ai nevoie de el va fi aproape, când îi vei vorbi sincer și îți vei deschide sufletul va fi aproape. Nu va veni cu scuze ieftine, nu va fugi pe ușa din spate.
Ești femeia pe care o iubește din toată inima, ești persoana de dragul căreia a acceptat schimbarea, asumarea, echilibrul, compromisul. Cu tine își face planuri de viitor, lângă tine vrea să trăiască experiențe frumoase.
Prin felul său de a fi aduce siguranță, încredere, liniște
Nu te întrebi ce se va întâmpla mâine, dacă te va părăsi sau dacă vei fi nevoită să renunți la lumea ta de dragul lui. El îți respectă alegerile și visurile, lângă acest bărbat te simți în siguranță, trăiești liniștea interioară și acea recunoștință.
Te provoacă să ai încredere, să vrei să construiești la fel de mult, să renunți la orice gând egoist. Te iubește cu adevărat, refuză să vină cu reproșuri și pretenții inutile, să te critice și să îți judece viața. Este mereu empatic și te susține oricând.
Nu caută să aibă mereu dreptate, să-și impună convingerile și să le anuleze pe ale tale. Dimpotrivă, acceptă cu încredere compromisul, este gata să cedeze și să găsească soluții, nu vrea să distrugă armonia prin comportamente toxice.
Vrea să treacă dincolo de superficial, vrea să te cunoască cu adevărat, să înțeleagă ce se ascunde în sufletul tău și ce contează pentru tine. Vrea să rămână aproape pentru totdeauna, să demonstreze că are rost.
Când îi vorbești despre emoții și lucruri importante, te ascultă cu atenție, empatizează cu stările tale, îți îmbrățișează grijile și durerea. Te încurajează să nu renunți atât de ușor, să îți urmezi visurile, să ai încredere.
Dacă știi că are rost, nu îndepărta, nu te folosi de acest om, nu trăda. Vino alături cu recunoștință și dor, cu afecțiune și devotament, vino să construiți o lume a voastră, acolo unde respectul și conexiunea emoțională sunt parte din realitate.
© De Vorbă cu Tine





