Iubirea transformă, iubirea aduce atât de multă liniște și frumos în sufletul omului drag. Când știi că are rost, vrei să îmbrățișezi o poveste și să lași loc pentru afecțiune și grijă, vrei să descoperi persoana iubită, vrei să oferi tot ce ai mai bun.
Este ușor să pleci, să te detașezi emoțional, să spui că nu mai vrei să te implici și să cauți motive de apropiere. Este ușor să rupi orice conexiune și să fugi după libertate, crezând că dincolo de această linie vei găsi tot ce îți dorești.
Dar atunci când trăiești omul și relația nu ai cum să pleci pur și simplu, să ignori toată greutatea unui sentiment profund, să te gândești la propria stare de bine fără a trece prin sufletul tău starea celuilalt, așteptările și visurile celuilalt.
Nu e vorba despre dependență sau obsesie, nu înseamnă să trăiești o iluzie și să te pierzi în lumea persoanei de alături. Este asumarea emoției, trăirea ei cu toate celulele corpului tău, sunt toate alegerile luate în numele relației.
Omul care iubește sincer nu pleacă, mai ales atunci când există atât de multe motive să rămână, când ceea ce ați construit împreună este mai important decât un moft de moment, mai valoros decât o tentație sau un gând străin.
Este decizia de a fi împreună la bine și la greu, este capacitatea de a diferenția o îndoială de lipsa totală a unui sentiment, este convingerea că în doi lucrurile se întâmplă mult mai frumos și mai simplu decât separat.
Atunci despărțirea devine imposibilă
În iubirea reciprocă și asumată nu este loc pentru critici și reproșuri inutile, pentru tăceri intenționate, pentru control toxic, pentru cuvinte urâte. Doi oameni se respectă profund, se acceptă și se înțeleg, cu tot trecutul și felul lor de a fi.
Acea maturitate emoțională duce afecțiunea și grija la un alt nivel. Din iubire, el vrea să ofere siguranță și încredere, îi pasă cu adevărat, empatizează cu lumea și stările tale, te ascultă când îi vorbești despre lucruri importante, este prezent.
Iată de ce este firesc să aleagă compromisul în locul dorințelor egoiste, este normal să cedeze în situații dificile în loc să transforme o ceartă banală într-o mocirlă a regretelor. Este ușor să te considere prioritatea lui, persoana pe care o vrea aproape.
Plecând, doar va confirma o realitate tristă: nu mai e vorba despre iubire, e doar o amăgire a unui adevăr crud. În schimb, fiind sigur de acest sentiment, va accepta și va găsi soluții, va admira și va dori aproape, va trăi fiecare clipă.
Este ușor să-ți spună că a obosit, nu mai este loc pentru încredere, vrea libertate. Este ușor să se ascundă după pretexte și să dea vina. Dar omul care iubește găsește în relație motive de fericire și recunoștință, nu de rătăcire și neputință.
Dacă simți și știi că are rost, răspunde cu iubire și mult drag, crește acest sentiment și ai grijă de el, susține și fii aproape. Lasă loc pentru sinceritate și pasiune, pentru o lume a voastră, pentru un viitor comun.
© De Vorbă cu Tine





