Ei vor oferi cele mai sincere emoții, ei se vor implica trup și suflet într-o relație. Ei ar fi gata să cedeze de fiecare dată, doar să păstreze acel sentiment unic. Ei știu ce înseamnă asumare, sunt empatici și atenți cu omul drag. Însă de cele mai multe ori rămân singuri.
Se vor atașa de oameni, poate prea mult. Vor avea atât de multă încredere, crezând că sentimentul este reciproc. În schimb, se vor dezamăgi de atitudinea unor persoane dragi, vor înțelege cât de ușor este să fii trădat, înșelat, uitat.
La un moment dat, vor renunța să mai caute. Au fost prea multe lecții de viață cu final nefericit, au trecut totul prin inimă, au luptat pentru tot, ca în final să rămână cu nimic. Nu au fost înțeleși, sau au fost declarați prea naivi.
Această sinceritate s-a întors de fiecare dată împotriva lor. Chiar și atunci, au continuat să spere, să creadă că până la urmă intențiile lor vor fi înțelese. Nu vor fi părăsiți, doar au toate calitățile unui partener sincer și bun.
Dar nu toți oamenii sunt la fel. Cei egoiști își vor umple rezervorul de energie pe seama acestor oameni buni, se vor folosi de avantajul emoțional, pentru a dicta regulile, pentru a impune feluri de a fi, pentru a lăsa în urmă când se vor plictisi.
Oamenii care merită cel mai mult o iubire sinceră, adevărată, pentru toată viața, de cele mai multe ori nu au parte de ea.
Pentru că întâlnesc alți oameni profitori, care nu înțeleg emoția, intenția. Atunci vor apărea regretul, tăcerea, durerea.
Nu vor regreta că au iubit atât de mult, dar vor suferi pentru lipsa de reacție din partea celuilalt. Nu vor înțelege cum este posibil să fii iubit atât de mult și să nu răspunzi. Sau cel puțin să nu îți bați joc de acest comportament sincer.
Ei trăiesc clipa, intens și cu pasiune, ei sunt dependenți de adevăr, de conexiune emoțională cu alți oameni. Când limitele sunt depășite, ei își asumă vina, își fac tot felul de scenarii, doar pentru a argumenta un comportament urât.
Ei nu vor dori să plece, nu vor avea curajul să se detașeze de omul care contează atât de mult. Vor lupta mai mult decât pot duce, vor demonstra din nou și din nou că are rost. Dar anume acest efort îi sperie pe unii, sau oferă idei egoiste altora.
Ei însă nu își schimbă valorile atât de ușor. Vor continua să spere, să fie sinceri, să ofere tot ce au mai bun. Vor continua să iubească mult, atât de mult, de fiecare dată conectați la sufletul celuilalt, gata să descopere un nou Univers.
Ei vor accepta singurătatea ca un moment de reculegere, ca ulterior să se arunce orbește într-o nouă experiență, să iubească și mai intens. Vor păstra în inima lor fiecare om care le-a trecut pragul, fiecare om care i-a învățat ceva, fie lucru bun sau rău.
Ei merită cea mai puternică dragoste, pentru toată viața. Ei vor lupta să găsească echilibrul alături de cineva. Ei vor fi oameni sinceri.
© De Vorbă cu Tine





