Dacă simți că nu te mai iubește, pleacă

pleaca-daca-nu-te-iubeste

Cel mai tare doare iubirea neîmpărtășită. Toate amintirile cu el le-ai luat cu tine și le păstrezi în cel mai ascuns colț al sufletului. Simți că au mai rămas atât de multe lucruri nespuse, atât de mult dor, încât nici nu știi ce să faci cu el.

Zilele trec în goană pe lângă tine, te prind în singurătatea ta și te răscolesc. Continui să-i scrii… Unele mesaje i le mai trimiți, altele rămân doar cuvinte împrăștiate pe o foaie, aruncată apoi la coșul de gunoi. Îi ceri să nu plece, să nu cedeze, să nu uite.

Îi ceri să țină minte, să te păstreze în sufletul său, așa cum ai făcut-o tu. Dar este doar o farsă toată această poveste de iubire. El a venit și ți-a dat lumea peste cap, te-a făcut să-ți pierzi respectul de sine, ți-a anulat multe visuri.

Pleacă! Nu vei primi de la el acea rețetă perfectă a fericirii, așa că nu aștepta degeaba. Nu căuta la el perfecțiunea, pentru că nu o are. Nu te plimba prin lumea lui plină de falsitate, pentru că te vei pierde.

Pleacă! Fă-ți curaj, alege cuvintele potrivite de adio și rostește-le cu tărie. Sau pur și simplu nu spune nimic, dacă emoțiile s-au consumat. Nu-ți fie teamă să te eliberezi de capcane. Cu toată iubirea ce i-o porți, pleacă.

Nu lăsa ca zâmbetul lui fals să te manipuleze, nu lăsa ca brațele lui să te prindă în capcană, nu ceda presiunilor emoționale. Este doar orgoliul său, mândria de a nu te pierde atât de ușor. Este doar o repetiție a durerii.

Tot ce-ți poate oferi este azi, acum, aici

Tot ce poate face pentru tine este să-și asume relația. Nu poate să facă acest lucru? Atunci nu are rost să mergi mai departe. Nu au rost promisiunile, plăcerile de moment, jocurile ieftine. Nimic nu este mai important decât pacea interioară.

Este timpul să te ridici de jos să cauți adevărata iubire. E timpul să te lași vindecată, să accepți șansa, să urmezi lumina de la capătul tunelului. Nu va fi ușor, dar nici imposibil. E vorba despre tine, despre lumea ta.

Nu fi o victimă, meriți mai mult decât iluzii transformate în nopți nedormite. Nu fi o piesă de schimb în viața lui, nu aceasta este dragostea, nu așa arată reciprocitatea. Sunt mult mai potrivite cuvintele de rămas bun, decât cuvintele pline de ură.

Eliberează-te de presiunea unei relații care a eșuat. Nu îți asuma vina, pentru că nu îți aparține. Ai iubit de fiecare dată sincer, ai oferit tot ce aveai mai bun, ai încercat, ai luptat. Dar totul are o limită.

Nu-ți fie frică să stabilești aceste limite, chiar dacă sunt în raport cu omul pentru care mai simți ceva. Va trece, durerea va trece și ea, amintirile se vor transforma în lecții și tu te vei regăsi. Vei descoperi din nou acel zâmbet.

Dacă simți că nu te mai iubește, pleacă. Refuză să rămâi alături de un om rece și indiferent, concentrat pe propria viață, pe propriile interese.

© De Vorbă cu Tine