Cum să-i vorbești partenerului despre lucrurile care nu-ți plac, fără să-l jignești

cum-sa-vorbesti-despre-ce-nu-ti-place

Între un bărbat și o femeie trebuie să existe o comunicare cât mai eficientă. Comunicarea sudează relația, o aduce la alt nivel, îi dă altă culoare. Este piatra de temelie a trecerii la o nouă etapă, a apropierii emoționale și spirituale.

Atunci când se implică într-o relație, atât femeia, cât și bărbatul au propriile așteptări. Dar ei vin și cu propriul bagaj de cunoștințe, de deprinderi, de idei. Bărbatul și femeia își pot exprima diferit plăcerile, stările de stres, fricile, agresiunile, bucuriile, ideile, planurile.

De multe ori, femeile sunt cu mult mai emotive decât bărbații. Potrivit unor studii, chiar și creierul femeii diferă de cel al bărbatului și se dezvoltă în ritmuri diferite. Aceste deosebiri se echilibrează treptat.

S-a demonstrat că bărbații și femeile fac anumite lucruri în mod similar, dar folosesc părți diferite ale creierului pentru aceasta. Felul de cum gândește un bărbat și cum gândește o femeie depinde foarte mult și de mediul în care aceștia s-au dezvoltat în copilărie și adolescență.

Milioane de cupluri nu știu cum să-și vorbească unul altuia ca să nu se supere reciproc. Dar cum să-i vorbești partenerului tău de unele lucruri care te deranjează sau chiar nu îți plac, fără să-l superi. Dincolo de felul de a fi al făecăruia, contează abordarea și intenția.

Începi cu o comunicare eficientă

Pentru a avea o conversație acceptabilă cu partenerul, trebuie să știi ce anume îți place ție și ce anume lui. Dacă ambii parteneri vor face un efort de a învăța să cunoască ce anume îl bucură pe partenerul, am avea o comunicare foarte eficientă.

Modul în care spui anumite lucruri la fel influențează comunicarea dintre parteneri. Contactul vizual este la fel de important pentru îmbunătățirea comunicării a doi tineri îndrăgostiți.

Tonalitatea vocii și limbajul corpului contează la fel de mult. Felul în care îți saluți partenerul, toate emoțiile de bucurie, supărare se reflectă în voce. De aceea, dacă dorești să ceri ceva de la partener sau să insiști să schimbe ceva în comportamentul său, nu vorbi într-un mod agresiv, posesiv, de parcă omul de alături îți este dator.

Ascultarea este un alt aspect important în transmiterea unui mesaj partenerului. Fiecare partener este dator să-l asculte pe celălalt cu atenție și să reflecteze asupra la cele spuse. Posibil unul dintre ei are dreptate.

Un răspuns agresiv nu va duce la nimic bun. Nu vă fie frică să vă exprimați sentimentelor, să discutați sincer despre ceea ce vă deranjează, dar să o faceți pe un ton calm. Ascultați ce spune omul de alături.

S-ar putea să fie lucruri cu adevărat importante pentru relația voastră, dacă ar fi spuse la timp, pe un ton liniștit și calm.