Ea speră că într-o zi totul va fi diferit, el îi va îmbrățișa iubirea și intențiile bune, își va asuma rolul de partener, se va implica și va oferi acea siguranță. Doar că în afară de promisiuni false și cuvinte care sună frumos nu există nimic din partea lui.
Se joacă cu emoțiile ei și în acest fel anulează orice urmă de atașament sănătos. Nu vrea să se complice cu o relație serioasă, cu responsabilități și răspunsuri la întrebări importante. Se crede prea important, prea special, este prea orgolios.
Nu-i pasă că al său comportament aduce frică și neputință în sufletul femeii de alături. În timp, acea speranță se transformă într-o mocirlă a regretelor, acea convingere că sunt atât de potriviți este înlocuită cu regretul și îndoiala.
Ea este nevoită să renunțe la propria lume, pentru a-l păstra aproape. Lasă în urmă visuri importante, oameni dragi, experiențe frumoase, din același motiv toxic: el nu este mulțumit de realitate, nu-i plac anumiți oameni, nu-i convine că ai scopuri.
Tot ce e mai special în interiorul ei este înlocuit cu o stare de rău, cu o încordare permanentă, cu frustrare, cu suferință. Se întreabă ce trebuie să mai facă, pentru a-l convinge să intervină, să reacționeze cumva, să ia decizii.
El pune și mai multă presiune, când lucrurile nu funcționează în favoarea lui. O acuză că se implică prea puțin, o amenință că pleacă, pune condiții imposibile, fuge pe ușa din spate. Un comportament manipulator care doar distruge ce e mai frumos.
Ea nu își mai aparține
A îmbrățișat visurile lui, a ales să-l susțină în toate, să-i accepte felul de a fi și întreaga lume, să lase loc pentru minciună și promisiuni false în viața ei, să interpreteze realitatea în favoarea lui, să-și trădeze propriile valori.
Acum este doar o umbră a femeii demne și fericite de cândva. Lumea ei se rotește în jurul lumii lui, sentimentele ei profunde sunt reflecții ale unei obsesii bolnăvicioase. Știe că nu este corect, știe că doar își distruge sufletul, dar nu poate opri nimic.
Nu poate renunța acum, când s-a implicat atât de mult, când a oferit tot ce avea mai bun, când și-a deschis sufletul în viața lui. Nu ține cont de cel mai important adevăr: el este doar un profitor, un indiferent capabil să se joace oricând cu lumea ei.
Nu mai e loc pentru demnitate, pentru acele limite sănătoase, există un cerc vicios, există o iluzie tristă, singura modalitate de a suporta realitatea. Există atât de multe scuze ieftine, umilințe și critici inutile, reproșuri și cuvinte urâte.
Pentru el nu a contat niciodată, nu au avut valoare eforturile din fiecare zi, demonstrațiile de iubire, acel atașament sincer. A contat doar propria stare de bine, propriile interese, propriile decizii, propriile visuri.
E timpul să oprească această conexiune bolnăvicioasă, e timpul să se respecte și să se iubească mai mult, să nu permite nimănui să se folosească de ea. E timpul să nu uite de propria lume, de valori și de o iubire profundă.
© De Vorbă cu Tine





