Ai crezut în această poveste, în acest om, în acele promisiuni, în acele gesturi. Doar că povestea a fost construită de tine și transformată în iluzie, omul pe care îl voiai alături se rezuma la o aventură de moment, promisiunile au rămas false și goale.
Ai interpretat greșit totul, ai sperat în zadar că se va schimba într-o zi, va înțelege ce poate pierde, își va asuma rolul de partener. Nu voia să se complice cu responsabilități, cu un viitor comun, cu reacții demne în fața provocărilor.
Nu a căutat niciodată să se conecteze cu adevărat, să te descopere și să înțeleagă motivele din spatele unor comportamente pline de afecțiune. A ales să nu îți mai răspundă la mesaje, a dispărut din viața ta, a plecat pentru totdeauna.
Refuză să trăiești mai departe iluzia, să înlocuiești realitatea cu impresii superficiale. Nu mai e vorba despre tine în această poveste, nu mai e loc pentru emoțiile tale sincere. Alege lumea și liniștea ta în locul unor întrebări fără răspuns.
El pur și simplu continuă să trăiască mai departe, alături de alți oameni și conectat la alte experiențe. Este dureros să accepți acest lucru, dar în sinea ta știi că niciodată nu a avut interesul să se apropie de tine, să renunțe la egoism.
Comportamentul său nu este potrivit pentru un bărbat matur emoțional, capabil să înțeleagă valoarea unei relații sănătoase, gata să cedeze și să susțină, dispus să își asume decizile, emoțiile, chiar și dorința de a se îndepărta de tine.
Atunci ce rost mai are să te gândești la acest om?
Firește, sunt sentimente pe care nu ai cum să le scoți din inima ta, sunt amintiri care păstrează dorul și afecțiunea. Dar există și o realitate pe care nu o poți ignora. El s-a deconectat de tot ce însemni tu, de toate lucrurile care contează pentru tine.
Este inutil să speri, să permiți unor emoții străine să îți controleze gândurile și dorințele. Este toxic să consideri această interacțiune ca fiind iubirea vieții tale. Dacă te-ar fi iubit, ar fi acționat atât de diferit, și-ar fi asumat totul.
Ți-a demonstat de prea multe ori că nu îi pasă, și-a permis să îți desconsidere alegerile și așteptările, a avut mereu o atitudine indiferentă față de prezent și viitor. I-ar fi imposibil să se îndepărteze de tine, dacă ai fi pentru el o prioritate.
În acel trecut nu au fost comportamente sănătoase și stabile din partea lui, nu ai găsit susținere și încredere alături de el, nu ai știut ce să crezi despre anumite reacții nepotrivite. A reușit să aducă frică și neputință în inima ta.
Nu uita de propria demnitate, refuză să alergi după o clipă de atenție, după o reacție care îți anulează respectul de sine. Găsește motive de recunoștință în lumea ta, găsește motive de bucurie alături de oameni dragi, găsește lumina în sufletul tău.
Descoperă locuri și povești care sunt compatibile cu energia și sinceritatea ta, oprește orice manipulare și orice comportament egoist din partea unui indiferent.
© De Vorbă cu Tine





