Este o mare provocare să trăiești cu un narcisist. Este foarte greu să ai în viața ta pe cineva care te distruge emoțional. Acest lucru îți poate afecta atât comportamentul, cât și starea ta emoțională și psihologică.
Iată ce înseamnă să trăiești cu un narcisist:
1. Îți va cere în mod constant să-l admiri
Narcisistul este o persoană egoistă. El se gândește doar la sine și este foarte preocupat de propria sa persoană, de propria sa valoare. Acesta este un punct slab al caracterului unei persoane, dar un narcisist nu vede în aceasta o problemă atât timp cât el este apreciat, admirat și pus pe primul loc.
2. Dezvolți o relație toxică
Dacă vei continua să trăiești cu un narcisist, te vei distruge. Relația ta cu el se va transforma în una toxică, te vei simți manipulată, controlată, folosită. Nu vei avea dreptul la propria părere, la propriul cuvânt. Nu vei avea libertate și nici dorința să o folosești.
3. Între timp, ajungi să-i urmezi convingerile
Trăind mult timp cu un narcisist, vei ajunge în cele din urmă să-i urmezi convingerile. Nu va mai conta că ele sunt greșite. Vei copia, fără să vrei, comportamentul lui, părerile lui, ideile lui de viață și vei începe să le implementezi și tu în raport cu cei dragi, cu oamenii din jur.
4. Vei fi mereu acuzată
Un narcisist niciodată nu este vinovat. El mereu are dreptate, iar vinovați sunt toți cei din jur, toți cei dragi. Mereu vei fi acuzată de ceea ce el consideră greșit, de ceea ce el crede că nu e bine.
Nu-i pasă de ceea ce crezi tu, de ce simți tu, de ce nevoi ai tu. Rolul principal îi aparține, iar restul nu sunt decât niște umbre ale destinului său.
5. Farmec la exterior – gol în interior
Deși pare un tip normal, atrăgător, simpatic, care atrage oamenii de partea sa, cu o influență asupra lor, totul nu este decât în aparență. Deși în exterior este plin de farmec, în interior este gol.
Nu are empatie, nu are iertare, nu are sentimente reale de iubire. Nu știe să iubească sincer pe cineva, nu știe să ofere nimic. Toți din jur sunt doar instrumente de realizare a propriilor sale așteptări.
6. Impunerea de a-l accepta așa cum este
Narcisistul este și un foarte bun manipulator. El te va impune să-l iubești și să-l accepți așa cum este. El va face în așa fel, ca toate să iasă după propria sa dorință. Crede că el merită să fie admirat și acceptat doar pentru că există.
7. Nu-și va cere scuze niciodată
Narcisistul niciodată nu-și va asuma responsabilitatea pentru propriile decizii, pentru greșelile sale. El niciodată nu-și va recunoaște vina și nici nu-și va cere scuze.
El niciodată nu se consideră a fi vinovat cu ceva și crede că nu are pentru ce-și cere scuze, pentru că nu-i pasă de nevoile și de dorințele altora.
Narcisistul nu iubește să fie criticat. El nu înțelege de ce ar trebui să lucreze asupra sa, de ce trebuie să se schimbe în bine, dacă el și așa este „perfect”. De aceea narcisistul vede o critică ca un atac asupra propriei persoane, indiferent din partea cui vine.
© De Vorbă cu Tine





