Ai trăit o frumoasă poveste de dragoste, care s-a sfârșit. S-a făcut scrum și nu ai mai reușit să o menții. Dar iubirea ta pentru el continuă să ardă în sufletul tău și inima ta se încăpățânează să creadă într-o iubire oarbă, crescută din dependență.
El nu mai este omul tău, însă tu continui să aștepți, să speri, îți faci concluzii care sunt convenabile acestei stări anxioase. Nu mai sunteți pe aceeași lungime de undă demult. Nu mai mergeți pe același drum comun.
Nu mai știi ce vrei, tot ce contează este ca el să fie în viața ta. Trădarea lui te-a doborât la pământ, te-a oprit din zborul tău, te-a aruncat la pământ. Azi nu-l mai găsești alături de tine și înțelegi că iubirea ți-a adus cea mai mare dezamăgire.
Sufletul tău nu cunoaște liniștea. Sufletul tău continuă să trăiască în promisiuni false, în vise fantomatice, în doruri trecute. Îți reproșezi toate durerile, toate suferințele, dezamăgirile, dar nu poți face nimic cu sentimentele tale. Îți dai seama că trăiești un cerc vicios.
Ce alegi? Adevărul sau minciuna? Vrei să trăiești în mijlocul fantomelor sau într-o lume reală, așa cum este ea? Aruncă acele scenarii din trecut, încetează să le mai urmezi așa cum vrea el. Îndepărtează umbrele care îți bântuie prezentul.
Te-ai atașat de el, pentru că l-ai perceput drept singura soluție la toate suferințele tale. Dar nu el este problema, nici atitudinea lui indiferentă. Problema este în felul cum vezi tu lucrurile, în dezvoltarea unui atașament bolnăvicios.
Nu ai făcut pace cu sufletul tău
Îndrăznești să mergi mai departe, deși acest drum nu duce nicăieri. Riști din nou și din nou să te atașezi de oameni toxici, crezând că până la urmă ei își vor da seama cine ești tu, cât de mult valorezi, vor accepta intențiile tale sincere.
Dar, iarăși, nu e vorba despre ei. Oameni toxici vor fi mereu, emoții negative vor fi mereu, despărțiri triste vor fi și ele. Tot ce contează este felul în care reușești să păstrezi sufletul curat și să mergi mai departe.
Nu uita niciodată cine ești. Înțelege că această emoție nu mai este dragoste, meriți mai mult decât să trăiești cu trecutul și să suferi după cineva care nu mai este al tău. Ai tot dreptul să te îndepărtezi de tot ceea ce este străin pentru tine.
Nu uita niciodată ce poți. Acceptă că poți mult mai mult decât atât, viața ta merită o altă culoare decât cea cu care ai pictat-o până acum. Poți să alegi binele de rău, o relație sănătoasă de una toxică, un om bun de unul indiferent.
Nu uita niciodată cum arăți. Ai încredere în tine, în frumusețea ta, în inteligența ta. Nu uita niciodată care sunt visurile tale. Luptă pentru ele, mergi doar înainte, speră la un viitor frumos. Construiește acel viitor cu propriile resurse.
Lasă în trecut ceea ce nu este al tău, doar așa vei găsi liniștea. Doar așa te vei regăsi, vei oferi o nouă șansă prezentului, unui al om bun.
© De Vorbă cu Tine





