A trădat încrederea și toate gândurile bune, a trădat iubirea voastră și planurile de viitor. A ales să plece, să lase în urmă o poveste atât de sinceră. A refuzat să mai construiască, să demonstreze că are rost, propriile sale dorințe au contat mai mult.
A descoperit alte povești și a trăit alte experiențe. Însă anume acele experiențe l-au făcut să înțeleagă cât de sincere erau intențiile tale, cât de frumos se întâmpla totul între voi, cât de importante erau acele discuții, acele îmbrățișări, acea stare de liniște.
Te-a trădat atunci, s-a folosit de rolul său de cuceritor pentru a evada din relație. Credea că în timp va uita totul, va trăi altă emoție mai puternică. Dar timpul i-a demonstrat că toate emoții superficiale dispar, rămâne ceea ce poartă în suflet.
În sufletul său a rămas dorul de tine, au rămas regretele și dorința nebună de a schimba totul. Și-a dat seama că a greșit mult, a spus cuvinte nepotrivite, a acționat într-un fel egoist. El va implora o nouă șansă, atunci când va înțelege cât de mult contezi.
Va înțelege că doar tu ai fost femeia care i-a îmbrățișat lumea, l-a ascultat atunci când și-a deschis sufletul, l-a susținut în momente complicate, l-a motivat să nu cedeze atât de ușor, l-a provocat să fie mai bun, mai asumat, mai iubitor.
Tu l-ai ajutat să se conecteze emoțional, să lase în urmă trecutul și experiențele triste, să creadă în voi. Va ști că nimic din ce a urmat nu a fost demn de afecțiunea și grija ta. Te-a făcut să suferi și îi pare atât de rău.
Va înțelege că are atât de multe motive să lupte pentru dragostea ta
Se va întoarce lângă tine, va fi gata de orice, doar să-i accepți scuzele, intențiile, regretele, dorința de a-ți demonstra că merită o șansă. Știe că iubirea ta nu a dispărut, știe cât de mult ai suferit, este gata să-și asume pe deplin povestea voastră.
Acele lecții învățate în timp, acele zile sau luni petrecute departe de tine, acea descoperire a sinelui l-au făcut să înțeleagă un adevăr simplu: ești femeia alături de care vrea să construiască, ești femeia vieții lui.
Va înțelege că nu e vorba despre umilință, cerând iertare. Nu vrea să regrete o viață, fiind un străin pentru tine. Nu vrea să renunțe atât de ușor, ignorând mesajele inimii. Vrea să acționeze, să treacă peste frici și îndoieli, să fie aproape.
Îi va fi ușor să lupte pentru tine, știind că luptă pentru voi. Îi va fi ușor să-și recunoască greșelile, fiind un bărbat mai înțelept, mai empatic, mai sincer. Îi va fi ușor să ceară o nouă șansă, fiind sigur că doar așa vrea să trăiască, cu tine.
Va înțelege că doar tu l-ai iubit atât de mult, încă îl mai iubești, ai păstrat în sufletul tău dorul de el și toate amintirile frumoase. De ce să se ascundă după experiențe superficiale, de ce să trăiască o libertate falsă, dacă nu ești lângă el?
Întreabă-te dacă totul are rost, dacă îți mai pasă, dacă vrei să răspunzi cu afecțiune și încredere. Atunci îmbrățișează-i sufletul și trăiește prezentul, omul, relația, iubirea.
© De Vorbă cu Tine





