Iubești din toată inima, dar iubirea ta nu poate transforma omul drag, dacă acesta pur și simplu este un indiferent. Vrei să construiești o poveste a voastră, dar nu ai cum să mergi mai departe, de mână cu un partener toxic.
Ajungi să înțelegi că este nevoie de reciprocitate și implicare, pentru a găsi motive de recunoștință în fiecare zi. Ajungi să recunoști că nu poți lupta de una singură, nu vrei să accepți acest scenariu manipulator și un om care nu este demn de tine.
El pur și simplu se joacă cu sentimentele tale sincere, se preface de fiecare dată, se folosește de minciună pentru a te păstra aproape. Există doar scuze ieftine, promisiuni goale, cuvinte cuceritoare, comportamente imature.
Nu este demn de profunzimea gândurilor și a stărilor tale, din moment ce puțin îi pasă de ele. A refuzat să te cunoască cu adevărat, să descopere ce se ascunde în sufletul tău, să înțeleagă cum poate fi mai bun și mai corect, de dragul vostru.
Se limitează la o interacțiune superficială, atunci când tu vrei să trăiești o relație frumoasă. Fuge pe ușa din spate, atunci când îl provoci să-și asume ceva. Găsește alte lucruri mai importante de făcut, atunci când îi ceri să fie aproape.
Nu te-a susținut niciodată, nu a încercat să vadă altfel lucrurile, să empatizeze cu tine, să fie afectuos și grijuliu. În cuvintele lui nu găsești motive de admirație, el refuză să îți aprecieze eforturile, nu are curajul să depășească propriile frici.
Îl iubești, dar te sufoci în aceste emoții
De fiecare dată când te simți prost, știi că nu va fi aproape. Atunci când vrei să stai de vorbă despre lucruri importante, știi că va veni cu scuze ieftine. Când îi vei cere asumare și conștientizare, ești sigură că îți va reproșa că ceri prea mult.
El nu poate îmbrățișa cu responsabilitatea sentimentele tale sincere, nu poate reacționa în mod înțelept la provocările din fiecare zi, nu dă dovadă de maturitate emoțională în situații mai puțin plăcute. I se pare firesc să vină și să plece când vrea.
I se pare firesc să lase loc pentru aventură, pentru flirt, pentru alte tentații. Însă această atitudine este atât de nepotrivită pentru tine, pentru tot ce poți să oferi, pentru așteptările tale sănătoase. Nu e nimic exagerat, este exact ce meriți.
Ești sinceră cu el și nu ascunzi nimic, dar comportamentul său este de cealaltă parte a deschiderii emoționale. Se eschivează de la răspunsuri firești, pasează pe umerii tăi toată responsabilitatea, nu îți spune nimic despre trecutul său.
Descoperi lângă tine un străin, un om capabil să te mintă și să te trădeze în orice moment, care știe să manipuleze atât de bine, pentru care ești doar o rezervă, o emoție temporară. Nu există nimic demn și corect în această atitudine.
Nu lăsa iluzia să înlocuiască realitatea, nu permite unui om toxic să îți controleze viața. Iubești, trăiești omul și relația, dar nu permite nimănui să treacă de acele limite sănătoase, de propria demnitate.
© De Vorbă cu Tine





