Indiferent cât de multe eforturi depui, cât de mult îl implori să facă ceva, cât de mult ești gata să cedezi și să accepți compromisul, el nu are aceleași intenții bune. Ajungi să renunți la propria lume de dragul lui, trăiești iluzia și ignori realitatea.
Nu îi pasă, pur și simplu nu vrea ca această relație să funcționeze, nu vrea ca tu să fii fericită lângă el, nu vrea să depășiți împreună momentele complicate, nu vrea să construiască alături de tine, să demonstreze că totul are rost.
Este egoist și indiferent. Nu-l interesează cât de multă instabilitate provoacă atitudinea lui, cât de tristă și nefericită ești. Se gândește doar la propria persoană, se refugiază în propria lume imediat cum se complică lucrurile, are așteptări exagerate.
Știi că îți este imposibil să-l convingi să fie mai aproape de sufletul tău, știi că va inventa de fiecare dată scuze ieftine și va avea un comportament defensiv, știi că in fiecare zi te convingi că nu poți avea o relație frumoasă alături de el.
Există mult control și manipulare, gesturi toxice care trezesc neputință și durere în inima ta. Vrea să-ți impună propriile convingeri și în același timp nu ține cont de dorințele tale. Vrea să-l urmezi oriunde în viață, fără a se gândi la emoțiile tale.
A construit un scenariu favorabil lui, acolo unde își permite să judece și să critice, să manifeste o gelozie bolnăvicioasă, să joace rolul de victimă. Pune presiune inutilă, se preface mereu nemulțumit, te acuză pentru toate eșecurile.
Îți vorbește urât
Acea atitudine umilitoare, acea dorință de a avea mereu dreptate, acele reproșuri constante te îndepărtează de el. Nu a căutat niciodată să stea de vorbă cu tine, să te cunoască cu adevărat, să treacă dincolo de superficial, să empatizeze cu stările tale.
Poți să-i vorbești despre lucruri importante și te privește cu indiferență, poți să ceri conexiune emoțională și îți reproșează că vrei prea mult. Nu are timp pentru tine, pentru o apropiere sinceră, pentru explicații și răspunsuri la întrebări.
Nu și-a asumat niciodată nimic, nu te-a susținut cu adevărat. A refuzat să se considere acel partener demn și corect, a ales aventura și pasiunea, ignorând așteptările tale, trădând la prima posibilitate, lăsând loc pentru tentații străine.
Acea grijă față de tine, acele încurajări importante, acel atașament sănătos pur și simplu nu există. În schimb, există învinuiri repetate, jocuri ieftine, interpretări inutile, scenarii care contrazic realitatea. Se preface că nu înțelege, nu știe.
Există frică și instabilitate în loc de o perspectivă frumoasă. Îți este teamă de reacțiile lui, de ziua de mâine, de viitorul relației voastre. Te întrebi cum va reacționa în momente complicate, știi că vei fi nevoită să lupți de una singură în orice moment.
Te sufoci în această lume străină ție, înțelegi că alături de acest om este imposibilă o relație sănătoasă, nu te regăsești în această poveste toxică. Refuzi să trăiești iluzia, să ignori totul pentru un vis.
© De Vorbă cu Tine





